logo

Tatry • Wyprawa Fotograficzna

Wyprawa Fotograficzna • 20200924 - 20200928 • Zakopane • Tatrzański Park Narodowy

Wyprawa fotograficzna w Tatry (tradycyjna). Zapraszamy na względnie intensywny wypad podczas, którego będziemy hasać po górach, fotografując piękne Tatry. Dla chętnych będą nocne wyjścia na astro fotografię, oraz na wschód słońca, a po godzinach co nieco obróbki cyfrowej. Po godzinach mini biesiada u bacy z golonką i piwem, a dla wegetarian nie zabraknie marchewek.

Dodatkowym elementem będzie polowanie na "piramidy" tatrzańskie i ciekawe kształty górskich szczytów jako zbiór fotografii do publikacji artystycznej z impresjami górskimi.

Fotograficznie nauczymy się fotografii krajobrazowej w całym jej spektrum od podstaw, przez panoramy, makro, HDR, długie ekspozycje, oraz w czasie wolnym będzie okazja do nauki obróbki cyfrowej. Podczas całego wyjazdu można zadawać pytania i liczyć na asystę fotograficzną.

Co to jest wyprawa fotograficzna? Wymagana jest sprawność fizyczna pozwalająca na swobodne przemieszczanie się po trudnym terenie, z obciążeniem (sprzęt fotograficzny często waży) oraz wytrzymałość na różne różności, od zmęczenia, warunków pogodowych… itd. Planujemy także dla chętnych nocne wyjścia w góry na astro fotografię i wschód słońca. Wszystkie aktywności powiązane z Wyprawą Fotograficzną w Tatry odbywają się na własną odpowiedzialność.

Program wyjazdu jest zależny od pogody mamy opracowane 4 warianty pobytu oraz 3 warianty wyjazdu i powrotu. Przy sprzyjających warunkach wejdziemy na Rysy i Tatry Wysokie, jeśli fotograficznie pogoda nie będzie sprzyjająca zostaniemy w dolinach i będziemy się zachwycać fotografowanymi potokami górskimi.

Skrócony program wyjazdu do celów informacyjnych/urlopowych

24.IX (czwartek) wyjazd z Gdyni Głównej około 18:30 • Przyjazd do Zakopanego. Zakwaterowanie. Wyjście w Tatry.
25.IX (piątek) • Tatry, lub Pieniny, lub Babia Góra, skansen kolejowy w Chabówce
26.IX (sobota) • Tatry
27.IX (niedziela) • Powoli wracamy do domu. 3 alternatywne trasy powrotne z różnymi atrakcjami. Luksiurny obiad w Zakopanem, następnie przejazd do Krakowa i zwiedzanie miasta (Wawel, Kazimierz…). Około 20:00 przejazd do Trójmiasta, gdzie dotrzemy około 6:30 rano, 28-go września 2020. (4 alternatywny powrót zakłada w poniedziałek wieczorem (zamiast rano) do Trójmiasta)

Program fotograficzny:

• Fotografia Krajobrazowa. Celem jest pokazanie piękne Tatr w ich najlepszym świetle, coś pomiędzy dokumentem, pocztówką, impresją i sztuką. Będziemy stosować filtry fotograficzne, techniki czarno-białe i kolorowe, a dla chętnych fotografia w podczerwieni.

• Fotografia Długich Ekspozycji. Będziemy ją stosować kiedy będą na to warunki i czas, wymaga użycia statywu co spowalnia marsz na dłuższych trasach i dociąża ekwipunek, ale podczas wyjazdu będzie przynajmniej jedna solidna okazja do nauki tej techniki fotograficznej.

• Astro Fotografia. Księżyc w pierwszej kwadrze da dobrze widoczną drogę mleczną i jeśli nie będzie zachmurzenia możemy liczyć na dobre zdjęcia. Dodatkowo po zdjęciach zajmiemy się obróbką cyfrową stosowaną w Astro Fotografii. Osoby fascynujące się astro fotografią mogą dodatkowo zabrać filtry fluorescencyjne,

• Makro Fotografia. Z racji na bogactwo roślinne parku narodowego makro fotografia zawsze jest naszą obowiązkową częścią wyprawy, gdzie możesz liczyć na zaawansowane techniki, które są zorientowane na wartość artystyczną zdjęcia i przekaz dokumentalny dotyczący danej rośliny w jednym.

• Inne. Z racji że wyjazd trwa kilka dni jest okazja np. na fotografię uliczną w Krakowie. Niektóre inne nisze jak architektura czy reportaż mogą się pojawić jako temat poboczny w trakcie wyjazdu. Planujemy wizytę w skansenie kolejowym więc będzie okazja do fotografii przemysłowej. Podane nisze są po to by można było się zorientować czego możesz się nauczyć - jeśli nauka fotografii jest Twoim celem wyprawy.

• Obróbka Cyfrowa. Zarządzenie biblioteką fotograficzną, oraz obróbka cyfrowa w zakresie fotografowanej tematyki: krajobraz, astro, makro, IR, astro fotografia, et cetera.

[] Spotkanie organizacyjne • odbędzie się 21 września 2020 o godzinie 20:00 w Gdyni. Uczestnicy otrzymają powiadomienia telefoniczne co do spotkania organizacyjnego, informacji dotyczących przygotowania się do wyprawy etc… Na spotkaniu organizacyjnym dla uczestników wyjazdu, ustalimy trasy i konkretny program wyjazdu. Na ile się da będzie dopasowany do uczestników. Ustalenia wymagają jednomyślności.

[] Materiały edukacyjne • Uczestnicy otrzymają materiały edukacyjne dotyczące fotografii krajobrazowej poruszające różnego rodzaju scenariusze fotograficzne.

[] Presety cyfrowe • Uczestnicy otrzymają pakiet cyfrowych dodatków do programów Adobe (XMP), Silver Efex Pro (NIK), uniwersalne tabele kolorów (3DLUT), zestaw krzywych z korektą (ACV), czarno-białe konwersje (BLW), oraz profile kolorystyczne (DCP). Na wyprawie użyteczność w/w będzie omówiona a ich zastosowanie przedstawione w praktyce.

[] Poziom zostanie dostosowany do uczestników warsztatów. Pomoc i rozwiązania będą na indywidualnym poziomie na tyle na ile to możliwe.

[] Sopocki Klub Fotograficzny (SKF) Więcej informacji o klubie: skf.studiopcf.com. Zapraszamy także na naszą stronę na Facebooku: facebook.com/SopockiKlubFotograficzny.

[] Informacje o warsztatach: kompletny kalendarz warsztatów, kursów i wyjazdów fotograficznych znajduje się na stronie: warsztaty.studiopcf.com. Zapisy na wszystkie warsztaty są obowiązkowe.

Warsztaty organizowane przez Sopocki Klub Fotograficzny Oddział PTTK Sopot i Studio PCF. Wyprawy odbywają się niezależnie od pogody zgodnie z programem, chyba, że uczestnicy jednomyślnie zdecydują o zmianach, w przypadku braku jednomyślnej decyzji działamy zgodnie z wcześniej ustalonym planem.

Cel: Spędzenie czasu w jednym z najpiękniejszych zakątków Polski. Fotografowanie Tatr.

Wymagania: Chęć nauczenia się czegoś nowego (niezmiennie), aparat fotograficzny, znajomość obsługi własnego aparatu fotograficznego na podstawowym poziomie, statyw, dla chętnych filtry fotograficzne CPL, ND, IR, kolorowe, obiektyw do makro fotografii. Poza fotograficzne wymagania: odpowiednie ubranie i obuwie, wyposażenie dodatkowe, prowiant i woda na własne potrzeby, realna ocena własnej kondycji fizycznej i możliwość kilkudniowego przemieszczania się po górach.

Gdzie: Tatry.

Czas: 24 - 28 września 2020.

Koszt: 1111 zł (888 zł dla członków Sopockiego Klubu Fotograficznego)

*w cenie przejazd Trójmiasto - Zakopane - Trójmiasto, 2 noclegi, opłata za warsztaty fotograficzne. Cena NIE zawiera opłaty za lokalny transport, wyżywienie, biletów wstępu do TPN, Skansen Chabówka, i innych miejsc; Ubezpieczenie w ramach członkostwa w PTTK; dla osób niebędącymi członkami Sopockiego Klubu Fotograficznego, lub innego oddziału PTTK, ubezpieczenie we własnym zakresie.

Zgłoszenia: Emailem na adres warsztaty@studiopcf.com o tytule 20200924 Tatry, w zgłoszeniu należy podać również kontakt telefoniczny, który jest niezbędny do celów organizacyjnych. Ilość miejsc jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. Ostateczna akceptacja uczestnictwa obędzie się na spotkaniu organizacyjnym 20200921. W odpowiedzi na zgłoszenie otrzymasz informację zwrotną.

Status: wolne miejscaline